21
ruj
2020

Osobitosti prijenosnog računala

Prijenosno računalo (eng. laptop ili notebook) je osobno računalo malih dimenzija zbog kojih se lako prenosi. Upravo zbog lake prenosivosti i ekonomičnosti opisan je u engleskom jeziku kao laptop (lap-krilo), odnosno uređaj koji se može držati u krilu ili prenositi poput bilježnice, zbog čega ima još i naziv notebook (bilježnica). U hrvatskom je jeziku nazvan krilnik/krilovnik, ali taj naziv danas još uvijek nije postao u upotrebi kod širih masa, odnosno još se nije uvriježio u narodu. 

Specifičnost prijenosnog računala u odnosu na stolno računalo je u tome što se kod prijenosnog sve komponente nalaze u istom kućištu zajedno s vanjskim uređajima poput zaslona, tipkovnice, miša i zvučnika. Prijenosno računalo napaja se uz pomoć punjive baterije koja tada korisniku omogućava da njegovo prijenosno računalo radi veći broj sati bez napajanja električnom energijom. 

Povijest računala

Prvo prijenosno računalo namijenjeno masovnom tržištu svjetlo dana ugledalo je u travnju 1985. godine, a proizvela ga je japanska tvrtka Toshiba. Model prvog prijenosnog računala bio je T1100 te je upravo on prijenosna računala približio širim masama koje su ga počele kupovati te od tada počinje njegov uspon. 

Prijenosno računalo
Prijenosno računalo (eng. laptop ili notebook) je osobno računalo malih dimenzija zbog kojih se lako prenosi.

Dovoljno je reći da je prijenosno računalo danas sastavni uređaj brojnim domava. Upravo izlaskom prvog modela, započinje tehnološki procvat koji nas je uveo u svijet mobilnosti, nakon čega su uslijedili pametni telefoni.

Glavnim proizvođačima prijenosnih računala danas se smatraju: Acer, Apple, Asus, Dell, HP, Lenovo i drugi.

Čitajte i sljedeći članak: Stacionarna računala s jakim performansama

Kada se danas odlučite na kupnju računala, uglavnom imate izbor između dvije glavne vrste, a to su prijenosna i stacionarna računala. Za one koji puno putuju i često moraju raditi na više mjesta, prijenosna su bolja opcija jer ih mogu nositi sa sobom kamo god požele.

Struktura prijenosnog računala

Kod prijenosnog računala kućište je napravljeno u obliku rasklopivog kovčežića kod kojeg je u jednoj strani smješten zaslon, a u drugoj tipkovnica u kojoj se nalazi matična ploča te ostale komponente računala. Također, pojavom bežičnih internetskih mreža, prijenosna računala sadrže i sklopove za povezivanje na internet. 

Prijenosno računalo
Kod prijenosnog računala kućište je napravljeno u obliku rasklopivog kovčežića

Što se tiče miša, on je smješten na tipkovnici, a najčešće radi na principu dodira te se nalazi na dnu tipkovnice s dvjema fizičkim tipkama. Prije pojave ovakvog modela dodira, prijenosna računala su koristila kuglu za praćenje i pomicanje pokazivača.

Raznovrsnost modela

Danas postoje tri vrste prijenosnih računala:

  • Notebook- prijenosno računalo manjih dimenzija, s dijagonalom zaslona do 12 inča i masom do 1 kilogram. Manje je cijene, ali i manje hardverske snage te ne sadrži utore za umetanje diskete, CD-a ili DVD-a, ali na njega se lako može priključiti vanjski tvrdi disk za dodatnu pohranu.
  • Pločasto računalo (eng. tablet computer)- prijenosno računalo sa zaslonom osjetljivim na dodir. Obično je bez tipkovnice, a ukoliko ju korisnik koristi, ona se preklopi ispod zaslona kada se ne koristi. 
  • Dlanovnik- prijenosno računalo džepne veličine koje se drži u dlanu, sa zaslonom osjetljivim na dodir, može imati funkcije mobilnog telefona te se tada naziva pametnim telefonom (smartphone).

Kvalitetne komponente za ugodniji rad

Pri kupnji prijenosnog računala, važno je voditi računa o sljedećim stvarima:

  • jamstvo
  • adekvatan, ali ne preskup procesor
  • laptop s dovoljno mjesta za nadogradnju
  • laptop sa što više RAM memorije
  • adekvatan tvrdi disk ili dodatan vanjski tvrdi disk
  • izdržljivost 
  • kvalitetan zaslon
  • što više USB priključaka
  • adekvatan model i veličina 

Vanjski tvrdi disk za više mjesta za pohranu

Vanjski tvrdi disk je disk, postavljen izvan računala te pruža mogućnost većeg skladišnog prostora za datoteke i dokumente. Dakle, povećava memoriju računala. Neki vanjski tvrdi diskovi se spajaju na računalo te se pokreću na taj način, odnosno računalo im daje snagu za pokretanje dok neki koriste vlastito napajanje. 

Vanjski tvrdi disk
Vanjski tvrdi disk je disk, postavljen izvan računala te pruža mogućnost većeg skladišnog prostora za datoteke i dokumente.

Vanjski tvrdi diskovi imaju različite skladišne kapacitete te se na različite načine mogu spajati s računalom (USB, Bluetooth, eSATA ili bežično).

Ukoliko se dvoumite oko kupnje vanjskog tvrdog diska, evo nekoliko prednosti kupovine istog:

  • vanjski tvrdi disk je prijenosan, jednostavan  za upotrebu i uvelike povećava prostor za pohranu, odnosno memoriju pa tako sve svoje važne datoteke i dokumente uvijek možete imati uz sebe
  • ima mogućnost premještanja s jednog računala na drugo zbog čega je sjajan kada s nekim trebate dijeliti velike datoteke
  • s obzirom na to da ima veliki kapacitet pohrane (najčešće u terabajtima), može ga se koristiti za pohranu sigurnosnih kopija datoteka (glazba, videozapisi, zbirke slika)
  • osim za čuvanje sigurnosnih kopija, može služiti i za proširivanje postojećeg prostora pohrane bez otvaranja prijenosnog računala

Odaberite odgovarajući model vanjskog tvrdog diska

Iako danas možete pronaći brojne proizvođače vanjskih tvrdih diskova, kvaliteta im je uglavnom vrlo slična. Najbitnije je odabrati odgovarajući kapacitet. Ako imate mogućnosti, odlučite se za neki većeg kapaciteta kako ne biste morali u skoro vrijeme kupovati još jedan novi model.

Priključite vanjski tvrd disk na stolno ili prijenosno računali i uživajte u svim pogodnostima koje on nudi.

Članci iz iste kategorije: